Delší výdrže smartphonů se dočkáme za pět let. Pomohou sítě 5. generace
Vydáno 19.12.2014

LTE sítě procházejí mohutným rozvojem na celém světě, takřka nikde zatím nejsou kompletní. V technických kruzích už se ovšem mluví o sítích páté generace, pro které prý nastane pravý čas zhruba v roce 2020. Do budoucnosti mobilních sítí jsme nahlédli na konferenci Ericsson Business Innovation Forum ve Stockholmu.

     V odborných kruzích se samozřejmě sítě páté generace řeší už delší dobu, pro nás to ovšem bylo první nahlédnutí do mobilní budoucnosti. Navíc nebylo příliš konkrétní, protože jednotlivá technická řešení, na kterých budou příští mobilní sítě stát, jsou teprve ve vývoji a na začátku je také celý proces standardizace sítí 5G.

     Během dvou dnů prezentací, z nichž většina by nebyla pro běžné publikum příliš stravitelná, jsme ovšem pod pokličku mobilní budoucnosti tu a tam nahlédli.
LTE jako základ!!
Na první pohled nečekejme žádné drastické změny. Technicky budou sítě příští generace vycházet ze současné podoby LTE. Budou jakousi postupnou evolucí těchto sítí. „Sítě páté generace mají být tou opravdovou cestou k propojené společnosti. Přinesou například lepší konektivitu pro nepřeberné množství zařízení. Umožní velmi vysoké přenosové rychlosti na malé vzdálenosti nebo extrémně úspornou komunikaci nízkými rychlostmi. Sítě proniknou do více oblastí než dnes. Hlavní rozvoj přinesou v oblasti machine-to-machine komunikace a internetu věcí,“ představil nám v krátkém rozhovoru celou ideu 5G Johan Wibergh, šéf síťové divize Ericssonu.
V prezentacích z hlediska vlastností 5G zaznělo, že sítě mají nabízet přístup bez omezení kdekoli, kdykoli, pro kohokoli a pro cokoli.Potřebám sítí bude odpovídat i technika. Zástupci Ericssonu to sice neříkali příliš nahlas, ale základ, který si budou operátoři nakupovat, bude v podstatě stejný jako u LTE, možná půjde v mnohých oblastech jen o softwarový upgrade. Výrobci síťové infrastruktury totiž pochopili, že z operátorů v tak krátkém sledu, tedy zhruba po osmi letech od startu LTE, znovu enormní částky „nevyrazí“. Rozdíl bude v konečné technice „v poli“. Mnohem větší důraz bude kladen na malé základnové stanice.
Ericsson už dnes v tomto ohledu disponuje širokým základem, v jehož rámci nabízí současné technologie. Jednou ze specialit firmy je například pouliční lampa kombinovaná s plnohodnotnou BTS. Krasavec do historického centra města to rozhodně není, ale v moderních metropolích může tato trochu nezvyklá „lampa“ úspěšně na ulici splynout s okolím. Kromě LED světla je tato sestava schopna poskytovat signál téměř kteréhokoli typu mobilní sítě. Podobně jako pouliční lampa mohou fungovat třeba i reklamní poutače.
Dnes je to spíš ukázka možností, v budoucnu ovšem budou podobná zařízení velmi důležitá. Hlad po vysoké kapacitě a nutnost v některých případech zaručit jistou úroveň služby totiž bude vyžadovat více přípojných míst, která snáze obslouží uživatele.
Jedním z dalších takových řešení je miniaturní mikro-vysílač. Ten je určen do vnitřních prostor, ve kterých se pohybuje větší množství lidí. Zajímavostí tohoto řešení je, že se z hlediska správy všechny vysílače dohromady chovají jako jedna základnová stanice. To operátorovi šetří čas a usnadňuje práci s frekvenčním spektrem, které bude stále cennější.
Podle Johana Wibergha je ovšem důležité nástup 5G sítí neuspěchat. „Na trhu jsou hráči, kteří chtějí s 5G přijít v podstatě co nejdříve. Typicky jde o ty, kteří momentálně prohrávají závod ve 4G a v další generaci vidí šanci, jak se znovu uchytit,“ komentoval obchodní pohled šéf síťové divize.
Konečně vydrží baterie

pokračování strana 2                                                    strana 1
5G Hardware 5G Tarify
5G Mapa pokrytí