Po vzniku  5G internetu bude 4G(LTE) vypadat jako staromódní telegram
Publikováno 16.června 2014 14:07, Aktualizováno 17.června 2014 09:14
David Ramli


     Představte si svět, kde je vaše auto poháněné přes SIM kartu, která je v kontaktu s call centrem v Manile-dáte si šampaňské a po večírku jedete domů. Vaše auto je řízeno někým, kdo je 1000km daleko a to pomocí vysokorychlostního připojení k internetu. To je jen jedna z možností příští generace mobilních širokopásmových služeb 5G.
     Jedná se o mobilní technologie, tak oslnivě rychlé, že bude 4G proti nim vypadat  jako "staromódní telegram." Případní partneři, včetně německé automobilky BMW již pracují s evropskými úředníky a zkoumají možnosti.
Vědci a zástupci průmyslu z celého světa se od Sydney až po Soul snaží přijít na to, co vlastně 5G bude znamenat.
Všichni ale  souhlasí s tím, že budoucí používáná technologie musí být xxx krát rychlejší než systémy 4G až do maximální špičky rychlosti 10GB za sekundu. Uvedení na trh se očekává do roku 2020.
Širokopásmové připojení průměrné domácnosti nyní trvá 20½ hodiny ke stažení 50 GB Blu-ray disku s filmem; v síti 5G v maximální rychlosti bude trvat 40 sekund.

Standardy 5G a definice této technologie budou definovat největší hráči na světě jako je USA, Čína, Jižní Korea a Evropské země(Německo, Velká Británie).
Na průmyslovém sympoziu konaného v Sydney Čína nastínila své 5G cíle a k nim dále patří snížení energetické spotřeby a snížení obrovské spotřeby uhlí.
Japonsko se chce zasadit a vyrovnat se se "stárnutím obyvatelstva ", zatímco Jižní Korea chce 5G komerčně využívat do roku 2018 - to hostí zimní olympijské hry.
Vzhledem k tomu, jak je vyvíjen tlak na 5G rychlost, dodavatelé technologie čerpají stovky milionů dolarů do výzkumu a vývoje.
Huawei Austrálie- technologický ředitel Peter Rossi říká, že cílem 5G by bylo poslat vysokorychlostní širokopásmové připojení i do venkovských oblastí.
5G Hardware 5G Tarify
5G Mapa pokrytí