Pokud si myslíte, že je 5G především o rychlosti, tak se mýlíte.
Lisa Eadicicco:vydáno 26.7.2014

     Je těžké si představit svět, ve kterém jsou naše smartphony rychlejší než dnes. Již nyní můžete sáhnout po telefonu, s dotazem na  Google a obdržíte odpověď během několika sekund. Nadcházející generace bezdrátových technologií bude ještě rychlejší, ale není to jen o pouhé rychlosti. Příští hlavní aktualita sítě bude řešit jeden zásadní problém - spolehlivost a rychlé připojení. Hlavním cílem 5G je, aby koncový uživatel byl vždy připojen bez ohledu na to, zda je uvnitř nebo venku, v blízkosti okna nebo v suterénu.
     Jedním z důvodů tak kvalitního propojení je skutečnost, že 5G bude o připojení nejen smartphonů - bude navržen tak, aby připojit inteligentní hodinky, fitness pásma a inteligentní alarm pro domácnost, termostat apod.

Za prvé, co je 5G?
    
Termín 5G se odkazuje na skutečné příští generace bezdrátových sítí. U sítí 4G jsme  zaznamenali v uplynulých letech vylepšení, včetně LTE, LTE Advanced, a Verizon XLTE, což v podstatě znamená, že poskytovatel používá větší šířku pásma. Všechna tato vylepšení staví na stejných základních požadavcích a jsou rozděleny podle 4G pokrytí. Ale 5G bude skutečným nástupcem 4G, a bude založena na jiné sadě požadavků, než dnešní stávající síťové technologie. Je důležité pochopit rozdíly mezi těmito sítěmi, protože výkon vašeho telefonu velmi závisí na typu sítě, ke které jste připojeni. Je to víc než jen symbol, který je vidět v pravém horním rohu telefonu. Skok z 3G na 4G představuje masivní zlepšení vysokorychlostní stahování. Bylo by téměř nemožné použít službu jako Netflix s připojením 3G, který je jedním z příkladů, proč bylo nutné v několika posledních letech pro spotřebitele rychlost 4G zavést.
Takže jak se bude 5G přenášet a co budeme potřebovat v budoucnu? Těmito otázkami je těžké se zabývat tak brzy. Ale analytici již vytváření vizi.

Rychlost není nejdůležitější.
     "Když říkáte, že rychlost je skutečná věc, kterou musíme zlepšit v 5G, jste mimo mísu,"  řekl Sizer Business Insider v rozhovoru. "Budeme muset být schopni podporovat sto tisíc strojů v dané oblasti.To je to, co budeme dnes navrhovat," řekl Sizer. "Věříme, že v budoucnu bude každý člověk mít 10-100 strojů, které potřebují, aby pro ně pracovali."

Neočekávám, že se většina lidí připojí na 5G do 10 let.
    
Je těžké pochopit, přesně to, co 5G bude nabízet, protože zatím není jasná definice. Mezinárodní telekomunikační unií nebyly zjištěny specifické požadavky a typy technologií, které budou začleněny do 5G."Aby bylo možné nasadit bezdrátové sítě vyžaduje to masivní investice peněz a úsilí," řekl Sizer. "Chvíli trvá, než se získají zpět." Viz investice do 4G sítí.
    Oba p.Sizer a p.Jarich souhlasí s tím, že hlavním a konečným cílem 5G je, aby měl konečný uživatel pocit, že nikdy nemůže být bez připojení k internetu, ať už je v podzemí, nebo na samotě. Ale to neznamená, že nynější širokopásmového připojení bude zastaralé, řekl Jarich. Není v něm ale prostě dost spektra k dispozici pro zpracování tak rychlého internetového připojení.
Ale pro 5G uděláme vše a za pokus to stojí.
5G Hardware 5G Tarify
5G Mapa pokrytí