5G Hardware 5G Tarify
5G Mapa pokrytí
Delší výdrže smartphonů se dočkáme za pět let. Pomohou sítě 5. generace
Vydáno 19.12.2014

LTE sítě procházejí mohutným rozvojem na celém světě, takřka nikde zatím nejsou kompletní. V technických kruzích už se ovšem mluví o sítích páté generace, pro které prý nastane pravý čas zhruba v roce 2020. Do budoucnosti mobilních sítí jsme nahlédli na konferenci Ericsson Business Innovation Forum ve Stockholmu.

Delší výdrž baterie
     Sítě 5G by mohly uživatele zaujmout i dalším nečekaným způsobem. Mohly by totiž výrazně prodloužit výdrž baterie koncových zařízení, tedy třeba smartphonů, ale i dalších druhů elektroniky. I když ve skutečnosti to také nebude tak jednoduché a jednoznačné. 5G sítě mají umět intenzivní a extrémně rychlé datové přenosy na krátké vzdálenosti. To znamená, že zvládnou vyšší přenosové rychlosti než LTE, ale jen blízko u základnových stanic.
I proto jich bude potřeba tolik. Na velkou vzdálenost je totiž taková intenzivní komunikace energeticky náročná, z hlediska uživatele to znamená rychlé vybíjení baterie jeho smartphonu. Zjednodušme tedy situaci: 5G nabídnou vyšší rychlosti při možná stejné spotřebě jako 4G. Ale smartphone tím samozřejmě energii ušetří, protože velké objemy dat bude přenášet kratší dobu.
Ne všechna data ovšem musí v budoucnu nutně putovat přes tyto rychlé kanály. Naopak, pomalá komunikace (třeba ta, která stačí pro odesílání notifikací z aplikací), by měla být v případě 5G extrémně úsporná. Je otázkou, nakolik toho budou schopny budoucí smartphony (či co to vlastně budeme používat) využít. Tato novinka totiž míří hlavně na nové typy zařízení, na různou nositelnou techniku, na senzory a čipy, které budou mít na všemožných místech na starosti funkce, které si dnes možná nedovedeme ani představit.
Sítě 5G by například měly být jednou z cest, která umožní uskutečnit zásadní změny v automobilové dopravě. Právě různé automatické systémy řízení vozů, komunikace mezi auty navzájem, mezi auty a dopravní infrastrukturou a celé řízení infrastruktury by měly snáze fungovat díky 5G sítím. Na 5G se má spoléhat třeba i budoucí zdravotnictví. A to nejen tak, že o nás budou senzory leccos hlásit přímo lékařům, ale i z hlediska možností lékařských zákroků. Už dnes se řada operací provádí za pomocí robotů, v budoucnu by pak takové roboty mohl ovládat lékař třeba z druhého konce Evropy.
Nejdůležitější je software
Díky vysoké přenosové kapacitě pak zaznamenají velký boom cloudové služby. To vše ovšem také znamená, že výrazně vzroste naše závislost na všudypřítomném a kvalitním mobilním připojení. Už dnes často bereme internetové připojení za absolutní samozřejmost, v budoucnu bude tento trend ještě výraznější. Konektivitu bude potřebovat prakticky každý a téměř pořád.
Jestliže spolu má komunikovat celá řada věcí, které tak dosud nečiní, budou zapotřebí i nové standardy. „Internet věcí je oblastí, kde budeme zcela jistě potřebovat nové a jasně definované protokoly. Standardizace je jedna z oblastí, ve které jsme velice silní a můžeme v tomto směru k rozvoji velmi přispět, umíme přinést vhodná řešení,“ vysvětlila nám viceprezidentka Ericssonu Helena Normanová. „Ale zdaleka ne vše je potřeba standardizovat, musíme ponechat dostatečnou volnost pro další rozvoj,“ dodala.
I v oblasti standardů hovoříme stále častěji o standardizaci v softwarové oblasti, nikoli jen v oblasti hardwaru. Ten bude hrát čím dál menší roli, bude pouze prostředkem k tomu, aby fungovaly veškeré moderní služby, nikoli jejich základem. Helena Normanová to potvrzuje: „Síťová infrastruktura z hlediska hardwaru představuje asi 40 % našich příjmů, ale i u tohoto hardwaru je dnes důležitější softwarová stránka,než samotné ‚železo‘. Dalších 40 % tvoří služby s infrastrukturou sovisející (instalace, správa, poradenství, návrh sítí, integrace a podobně). Zbylých 20 % tvoří nové směry, do kterých investujeme a jejichž důležitost bude v postupně stoupat,“ nabídla pohled na to, jak mění současné a budoucí nároky i fungování samotné firmy.
pokračování strana 3                                                  strana 2